Koty

Dlaczego mój kot się mnie boi?

Dlaczego mój kot się mnie boi?

To czy kot jest bardziej wrażliwy czy odważny zależy od rasy, hodowli, socjalizacji, środowiska i rangi społecznej. Tak jak ludzie, każdy kot ma swój indywidualny charakter. Istnieją domowe koty, które od kociąt nabierają zaufania do ludzi i podążają za swoim człowiekiem gdziekolwiek się on uda. Istnieją również okazy, które nie są zbyt zainteresowane kontaktami z ludźmi. Innymi są zwierzęta lękliwe, które nabierają zaufania stopniowo lub nigdy. Powody mogą być bardzo różne.

Koty kierują się przede wszystkim swoim instynktem. Doświadczenia, które mogą wydawać się nieistotne, takie jak głośny dzwonek do drzwi, nieprzyjemna wizyta u weterynarza lub nieobecność człowieka z powodu urlopu, mogą głęboko zaniepokoić koty i wywołać u nich niepokój. Nie zawsze jest jasne, dlaczego kot ma awersję do ludzi, reaguje lękowo na pewne sytuacje lub ma fobię przed niektórymi przedmiotami lub żywymi istotami. Im lepiej znasz swojego kota, jego warunki hodowlane i bytowe, tym łatwiej będzie ci zidentyfikować czynnik wywołujący strach.

Koty, które zostały wychowane bez kontaktu z człowiekiem

Na charakter kota i jego zachowanie w stosunku do ludzi ma wpływ przede wszystkim matka kotka. W okresie, który trwa pierwsze dwanaście tygodni życia, kot uczy się wszystkiego co ważne od matki i rodzeństwa, w tym stosunku do innych zwierząt i ludzi.

Ogólnie rzecz biorąc, matki, które są powściągliwe wobec ludzi, wychowują przestraszone kocięta. W końcu matka jest dla kociąt najważniejszym wzorem do naśladowania. Potomstwo bojaźliwych rodziców często wychowuje się bez kontaktu z człowiekiem. Kocięta, które wychowywały się w opuszczonej szopie lub na wolności, znacznie dłużej nabierają pewności siebie niż kocięta, które od urodzenia miały kontakt z ludźmi. Zaprzyjaźnienie się ze zdziczałym kotem nie jest jednak niemożliwe.

Wychowanie to nie wszystko. Nawet koty, które dorastały w bliskim otoczeniu człowieka i od początku miały z nim kontakt mogą stracić do niego zaufanie lub nigdy nie nawiązać z nim relacji. Częstym powodem są złe doświadczenia i traumatyczne przeżycia. Zwierzęta, które były maltretowane fizycznie lub psychicznie, bardzo trudno jest przezwyciężyć ten problem. Przy dużym nakładzie pracy i wysiłku możliwe jest ponowne przyzwyczajenie kociaka do kontaktu z człowiekiem. To, czy próby zakończą się sukcesem, zależy od charakteru twojego kota i jego specyficznych doświadczeń. W każdym razie, ważne jest, aby bojaźliwy kot miał możliwość wycofania się, gdy dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Kiedy twój kot czuje się naciskany, stres zwierzęcia pogarsza się i ma więcej powodów, aby się ciebie bać. Należy zachować ostrożność i uwagę.

Strach w sytuacjach szczególnych

Czasami strach Twojego kota jest związany ze szczególną sytuacją, przedmiotem lub osobą. Powodem tego jest często fizyczny lub emocjonalny uraz, szok lub złe doświadczenie.

Na przykład, koty często nie lubią wchodzić do transportera. Kojarzy im się to z wizytami u weterynarza lub długimi podróżami samochodem. Skoncentrowany trening może zdziałać cuda. Postaraj się, aby twój kotek skojarzył przerażający obiekt z czymś pozytywnym. Jak zawsze, smakołyki są tutaj bardzo pomocne.