GadżetyKoty

Jak wyczyścić kota bez użycia wody?

Jak wyczyścić kota bez użycia wody?

Jeśli masz kota, to zapewne byłeś świadkiem, jak wpada on w panikę na dźwięk kranu lub niemal desperacko unika, jakiegokolwiek kontaktu z wodą. Tak, koty generalnie nie lubią wody. Jednak pomimo ich reputacji jako super higienicznych, nie zaszkodzi użyć kilku wskazówek dotyczących pielęgnacji, aby pomóc im zachować czystość.

Dlaczego koty boją się wody?

Koty nigdy nie miały zbyt wielu doświadczeń z wodą. W rzeczywistości ich przodkowie żyli na pustyniach. Naukowcy uważają, że ten brak doświadczenia z wodą jest powodem braku tolerancji. Zatem wszystko, co sygnalizuje wodę (krany, przecieki, zraszacze itp.) powoduje ich zdenerwowanie, bo koty boją się nieznanego. Kot boi się nie tylko samej wody, ale także hałasu, jaki ona wywołuje oraz tego, że jest mokry. O tym ciekawym naukowym fakcie na temat kotów dowiedzieliśmy się z portalu: https://szczecinianin.pl/

Czy koty powinny być kąpane?

Większość weterynarzy nie zaleca kąpieli kotów, ponieważ może ona wysuszyć ich futro i usunąć feromony niezbędne do komunikacji z innymi kotami. Jednak niektóre koty lubią się moczyć – tak, te, które zostały do tego przyzwyczajone jako kocięta lub żyją np. w pobliżu jeziora, gdzie ich własna ciekawość doprowadzi do tego, że będą próbowały odważyć się na kąpiel.
Wskazówki dotyczące czyszczenia kota bez konieczności kąpania go w wodzie

Wybierając odpowiednie produkty, można utrzymać kota w czystości bez konieczności kąpieli w wodzie. Zapobiegnie to również pasożytom oraz poprawi wygląd sierści i skóry kota, bez narażania go na kontakt z wodą.

Szczotka do włosów: znajdź taką, którą lubi i jest dla niego wygodna. Dzięki temu jego sierść będzie wolna od brudu i luźnych włosów. Szczotka pobudza również krążenie i wydzielanie gruczołów łojowych. Rozjaśni to jego sierść i zapobiegnie powstawaniu bolesnych kołtunów, zwłaszcza jeśli Twój kot ma długą sierść.

  • Obcinaczki do paznokci: upewnij się, że nie obcinasz kotu paznokci zbyt krótko, po prostu przytnij końce, aby nie były tak ostre.
  • Suchy szampon do kąpieli: jego konsystencja jest spieniona i wystarczy wyszczotkować kota po nałożeniu szamponu.
  • Produkty do uszu: uszy powinny mieć bladoróżowy kolor i być wolne od wszelkich pozostałości, nagromadzenia wosku czy zapachu.
  • Pielęgnacja i higiena oczu: należy czyścić kłaczki lub skorupy wokół oczu kota wacikiem zmoczonym w wodzie lub miękką szmatką. Zapewni to kotu komfort i zapobiegnie dalszym podrażnieniom.
  • Czyszczenie zębów: Aby zapobiec kamieniowi nazębnemu, możesz również podać kotu przekąski do czyszczenia zębów.

 

Dodaj komentarz