GadżetyKoty

Toksyczne rośliny dla kotów

Toksyczne rośliny dla kotów

Jeśli nasz kot ma do dyspozycji ogródek lub pozwalamy mu wychodzić na zewnątrz, może mieć kontakt z bardzo pospolitymi roślinami, które mogą powodować zatrucia wymagające szybkiego leczenia weterynaryjnego. Niektóre z nich mogą powodować alergie, a inne nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, które rośliny są toksyczne dla naszego kota.

Ostrokrzew

Krzew ten jest bardzo rozpowszechniony jako roślina ozdobna. Jego okrągłe, czerwone owoce są bardzo rozpoznawalne, gdy są dojrzałe. W okresie świątecznym można go również wykorzystać jako dekorację wnętrza. Liście, owoce i nasiona mogą powodować odurzenie. Spożycie spowoduje problemy żołądkowo-jelitowe, senność i ogólne złe samopoczucie. Jeśli spożyta dawka jest bardzo duża, ciężka biegunka może prowadzić do odwodnienia, a nawet wstrząsu i śmierci.

Makowce

Roślina ta występuje wzdłuż poboczy dróg lub na polach. Kwitnie wiosną, a jej charakterystyczne czerwone kwiaty trwają tylko przez jeden dzień. Zawierają niewielką ilość morfiny, więc nie oczekuje się, że ich toksyczność będzie bardzo wysoka, choć nadal należy zachować środki ostrożności. Musiałyby zostać spożyte duże ilości maku, aby u kota pojawiły się takie objawy jak złe samopoczucie, osłabienie i senność.

Naparstnica

Jest rośliną występującą w górach i lasach, choć można ją spotkać również w ogrodach jako roślinę ozdobną. W oczy rzucają się jej naparstkowate kwiaty w odcieniach purpury, czerwieni lub różu. Trująca jest cała roślina, a zwłaszcza liście, które zawierają dużą ilość digitiny.

Połknięcie powoduje podrażnienie jamy ustnej, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nerkowe, brak koordynacji, trudności w oddychaniu, drgawki, a nawet śmierć. Nie możemy nawet pozwolić kotu pić wody, jeśli mieliśmy w niej te kwiaty.

Bluszcz

Jest to roślina szeroko stosowana jako ozdoba i naturalnie występująca w miejscach skalistych i wilgotnych. Istnieje wiele odmian, które charakteryzują się szybkim wzrostem. Roślina posiada drobne kwiaty i czarniawe owoce przypominające jagody. Cała roślina jest toksyczna, zwłaszcza owoce.

Jeśli kot ją spożyje, będzie cierpiał z powodu biegunki i wymiotów, gorączki, drżenia, spowolnienia akcji serca, a w ciężkich przypadkach – śpiączki i śmierci. Sam kontakt z włoskami pokrywającymi roślinę może spowodować ciężkie zapalenie skóry z wrzodami.

Hortensja

Inną szeroko rozpowszechnioną rośliną krzewiastą jest hortensja, która rośnie w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna ze względu na swoje kwiaty o różnych kolorach. Cała roślina jest toksyczna i może powodować problemy z układem pokarmowym, ogólne złe samopoczucie i brak koordynacji u kotów.

Więcej o roślinach, przyrodzie i ekologii znajdziesz na agrokurier.pl