Kocie inspiracjeKoty

Jak postępować z niewidomym kotem?

Jak postępować z niewidomym kotem?

Ślepota kota to częściowa lub całkowita utrata wzroku, wrodzona lub nabyta w wyniku urazu lub choroby, takiej jak wysokie ciśnienie krwi, zaćma lub jaskra. Niezależnie od tego, czy masz kociaka, który jest niewidomy od urodzenia, czy twój starszy kot stracił wzrok, na początku jest to stresujące zarówno dla ciebie, jak i dla twojego kota.

Warto jednak wiedzieć, że ślepota nie musi uniemożliwiać kotu szczęśliwego i pełnego przygód życia. Koty są istotami odpornymi, to znaczy, że są w stanie dostosować się do trudnych, a nawet traumatycznych sytuacji.

Jak ustalić, czy kot jest niewidomy?

Kot z problemem ślepoty może mieć spuchnięte, nieprzejrzyste oczy, duże źrenice, które nie kurczą się, gdy świeci w nie światło. Jeśli kot jest niewidomy lub traci wzrok, może się łatwo przestraszyć lub być zdezorientowany po przesunięciu mebla w domu, a nawet potknąć się i uderzyć o mebel. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś zabrać kota do lekarza weterynarii, który z pewnością stwierdzi, czy kot jest ślepy, czy nie. Jeśli jest to ślepota nabyta, która pojawiła się nagle, kot może potrzebować kilku tygodni na dostosowanie się do nowego życia – takie informacje znaleźliśmy w portalu ilawainfo.pl

Porady dla niewidomego kota

Komunikacja ustna między Tobą a kotem staje się najważniejsza, gdy straci on wzrok: rozmawiaj z kotem często i wołaj go częściej niż dotychczas, aby mógł zlokalizować Cię w domu po Twoim głosie. Wchodząc do pomieszczenia staraj się chodzić głośno, aby kot wiedział, że wchodzisz.

Utrzymuj spokojne otoczenie: unikaj krzyków i trzaskania drzwiami w domu, zwłaszcza w okresie jego adaptacji po utracie zwroku.

Baw się z kotem i stymuluj jego inne zmysły: możesz zapewnić mu zabawki, które wydzielają zapach lub które mają dzwoneczek.

Przystosowanie domu do potrzeb niewidomego kota

Unikanie zmian: Pierwszą rzeczą jest unikanie wprowadzania zmian w domu i unikanie przestawiania mebli. To, czego kot potrzebuje, to pewna stabilność, aby rozpoznać swoje otoczenie, ponieważ nie widzi, potrzebuje, aby układ przedmiotów w domu był niezmienny, aby nie stracił punktów odniesienia.

Jego kuweta: Jeśli Twój kot nagle stał się niewidomy, być może będziesz musiał mu pokazać gdzie jest jego kuweta: umieść go w swojej kuwecie i pozwól mu znaleźć drogę stamtąd do swojego posłania, aby kot zapamiętał, gdzie jest kuweta. Może być konieczne dodanie kolejnej kuwety w domu, jeśli dom jest duży lub ma kilka pięter.

Unikaj pozostawiania przedmiotów na podłodze w domu: kot może się potknąć lub przestraszyć i zgubić w domu.