Koty

Porady dotyczące spacerów z kotem

Porady dotyczące spacerów z kotem

Jak podają portale weterynaryjne, aż 52% kotów domowych ma nadwagę. Kotki są drapieżne i aktywne w naturalnym środowisku, ale w domu zdarza się, że poruszają się bardzo mało, ze względu na brak stymulacji i ciągłe jedzenie.

Z tych powodów często zaleca się umieszczanie w domu zabawek, wysokich miejsc i innych przedmiotów, które mogą być stymulujące dla kota. Mimo to, zwierzęta te czasami nie są z nich zadowolone i wychodzą na zewnątrz w poszukiwaniu naturalnych zajęć do wykonania.

Jak można sobie wyobrazić, jest to duży problem. Jak informuje National Geographic, zdziczałe i wolno żyjące koty w USA zabijają od 1 do 4 miliardów dzikich ptaków rocznie. Na tym liczby się nie kończą, gdyż szacuje się, że zwierzęta te zabijają również do 22 miliardów małych ssaków oraz miliardów płazów i gadów rocznie. Jako drapieżniki, koty potrzebują ciągłej stymulacji, ćwiczeń i zabawy. W https://puppies.pl poznasz pomysły na zabawy i ćwiczenia dla kotów. Zabieranie ich na spacery uchroni je przed rozwojem otyłości, ale także przed ucieczką przez nieuwagę i prawdziwym spustoszeniem ekosystemów.

Porady dotyczące spacerów z kotem

1. Wybierz mądrze swoją uprząż

Pierwszą rzeczą, z której należy zrezygnować podczas spaceru z kotem, są szelki. Zwierzęta te są bardzo szybkie i instynktowne. Z tego powodu muszą być mocno trzymane przez cały czas trwania spaceru – bez wyjątku. Szelki muszą idealnie przylegać do powierzchni ciała. Nie powinny być zbyt ciasny, ale nie powinien być też zbyt luźne. Przed zakupem zmierz swojego kota i w miarę możliwości pozwól mu je przymierzyć.

2. Przyzwyczaj kota do noszenia szelek w domu

Aby przyzwyczaić kota do szelek, należy założyć je w domu, bez zakładania smyczy. Jeśli jest niechętny do noszenia, możesz dać mu kilka smakołyków podczas noszenia. Przy odrobinie praktyki zwierzę powinno przyzwyczaić się do noszenia szelek przez dłuższy czas.

3. Zaplanuj kilka pierwszych wyjść

Jeśli kot nie sprawił żadnych problemów w treningu, jest gotowy do wyjścia na zewnątrz. Ważne jest, aby wybrać najlepszą porę dnia, zwłaszcza na pierwsze wypady. Należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Pozwól kotu nadać tempo na pierwszych kilku spacerach. Ciągnięcie na smyczy, jeśli zwierzę się boi, sprawi tylko, że będzie się bało bardziej podczas kolejnych wyjść.
  • Unikaj okresów ekstremalnego deszczu, zimna lub upału. Wiele kotowatych ma awersję do wody, prawdopodobnie dlatego, że ich kontakt z wodą na wolności był minimalny przed życiem gatunku w niewoli. Z tego powodu należy za wszelką cenę unikać spacerów w deszczową pogodę.
  • Wybierz jasną godzinę z niewielką aktywnością. Nie wyprowadzaj kota w czasie, gdy jest duży ruch lub przechodniów, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że będzie przytłoczony.