Gadżety

Zastosowanie oleju kokosowego dla kotów

Zastosowanie oleju kokosowego dla kotów

Olej kokosowy dla kotów jest bardzo popularny jako naturalny środek zapobiegawczy przeciwko kleszczom i innym pasożytom. Ponadto, ten modny obecnie produkt ma ponoć wiele dobroczynnych właściwości.

Olej kokosowy lub tłuszcz kokosowy pochodzi z miąższu orzecha kokosowego. Od dziesięcioleci cieszy się popularnością w kuchni, zwłaszcza jako tłuszcz do pieczenia lub składnik słodyczy i czekoladek. Obecnie białawy, delikatnie pachnący i czysto roślinny olej jest bardzo popularny jako alternatywa dla masła. Jest również często stosowany jako środek pielęgnacyjny. Wiele z rzekomych efektów działania oleju kokosowego na człowieka nie zostało naukowo udowodnionych. Ponadto, wysoki udział nasyconych kwasów tłuszczowych jest przedmiotem krytyki, gdy jest często spożywany.

Jak olej kokosowy może pomóc twojemu kotu

Jeśli szukasz sposobów, aby użyć oleju kokosowego na kotach, przekonasz się, że może być przydatny w wielu rzeczach. W zależności od pożądanego efektu można go nakładać na sierść lub mieszać z karmą. Ma przyjemny zapach i jest w 100% naturalnym produktem, który stosowany zewnętrznie nie wywołuje prawie żadnych skutków ubocznych. Niektórzy miłośnicy kotów, którzy lubią olej kokosowy, łączą stosowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Olej kokosowy dla kotów jest stosowany w następujących celach:

Olej kokosowy przeciw kleszczom, pchłom i roztoczom.

Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym nie lubi pasożytów: kleszcze, pchły i roztocza uciekają, gdy zbliżają się do żywiciela pachnącego olejem kokosowym. Stosując go regularnie na sierści zwierząt, pozostają one wolne od pasożytów. W tym celu trzeba jednak natrzeć zwierzę olejem kokosowym, a to dla kotów może być to nie lada wyzwaniem. Jeśli pasożyty są już w sierści, olej kokosowy zwykle nie wystarczy, aby się ich pozbyć.

Olej kokosowy przeciwko robakom

Mówi się, że olej kokosowy zapobiega robakom jelitowym. Wymaga to przyjmowania doustnego, tzn. olej musi być zmieszany z jedzeniem. Jeśli kot ma już robaki, sam olej kokosowy nie wystarczy. Jeśli podejrzewasz, że twój kotek ma robaki lub giardię, powinieneś udać się do lekarza weterynarii, aby po postawieniu diagnozy mógł on przepisać kurację odrobaczającą.

Olej kokosowy do pielęgnacji sierści

Z natury olej kokosowy zawiera dużo kwasu laurynowego, który ma działanie bakteriobójcze. Dlatego też może pomóc kotom z problemami z sierścią, takimi jak łupież, swędzenie i egzema. Jeśli jednak zauważysz na sierści rzucający się w oczy obszar, najlepiej natychmiast zabierz kota do weterynarza. To może być grzyb. Grzybica skóry może być przenoszona na ludzi, więc jeśli masz zwierzaka z tym schorzeniem, najlepiej jest leczyć je zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Olej kokosowy może nadać połysk matowej sierści niektórych kotów. Jednak i tutaj obowiązuje zasada: najlepiej zabrać swojego kota do weterynarza. Rozprowadzenie oleju kokosowego na dużej powierzchni sierści w celach pielęgnacyjnych może prowadzić do przetłuszczenia sierści lub biegunki w wyniku połknięcia podczas wylizywania sierści.