Tresura

Co oznacza socjalizowanie kociaka?

Co oznacza socjalizowanie kociaka?

Kiedy kociak przybywa do nowego domu, jest to ekscytujące wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla nowych opiekunów, ale także dla samego kota, który musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, nieznanych ludzi i nowej rutyny. To, jak kot przystosuje się do swojej rodziny i innych zwierząt oraz jak będzie reagował na nietypowe wydarzenia w przyszłości zależy od tego, jak dobrze zostanie zsocjalizowany. Ale co to znaczy? Jak i w jakim wieku można socjalizować kociaka? Czy można socjalizować starszego kota?

Co oznacza socjalizowanie kociaka?

Ogólnie rzecz biorąc, termin socjalizacja opisuje proces adaptacji do społeczności i przyjęcie pewnych wymagań behawioralnych. Dla kota oznacza to, że musi się nauczyć, że może ufać swojej nowej ludzkiej rodzinie i że obcy i zwierzęta nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Odkrywa, że małe dzieci bywają hałaśliwe, że urządzenia gospodarstwa domowego wydają dziwne dźwięki. Uczy się, gdzie jest jedzenie, jak korzystać z kuwety i gdzie jest granica, aby zabawa nie stała się zbyt agresywna i aby nie stała mu się krzywda. Wszystko to kociak przyswaja, w najlepszym razie w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Im wcześniej kociak będzie miał kontakt z różnymi ludźmi, zwierzętami, dźwiękami i zapachami, tym bardziej pozytywny będzie pierwszy kontakt i tym bardziej zrelaksowany będzie kociak w przyszłości.

Wiadomości o kotach

Jak ważna jest socjalizacja kota?

Koty, które nie zostały odpowiednio zsocjalizowane, mogą w późniejszym okresie życia rozwinąć problemy behawioralne. Reagują bardzo nieśmiało, stają się płochliwe, nerwowe i mogą stać się agresywne. Podczas gdy niektóre zachowania są nieszkodliwe, a nawet urocze jak na przykład skubanie poduszki, inne mogą mieć ogromny wpływ na współistnienie człowieka i zwierzęcia. Jest to szczególnie nieprzyjemne, gdy kotek drapie ściany i meble, gdy ciągle miauczy lub zostawia mocz na dywanie zamiast w piaskownicy. Bardzo problematyczne staje się, gdy podczas zabawy kot wyciąga pazury lub gryzie, gdy jest głaskany przez obce osoby. Socjalizacja kociaka jest niezbędna do harmonijnego i bezstresowego współżycia. Jest to korzystne nie tylko dla opiekuna, ale także dla samego kota, który będzie bardziej zrelaksowany i szczęśliwy przez całe swoje życie.

To, czy kot jest milutkim kociakiem czy też dzikim, płochliwym i samotnym kotem, zależy nie tylko od rasy czy genetyki, ale w dużej mierze od środowiska i doświadczeń. Pierwsze trzy miesiące życia, a zwłaszcza okres między czwartym a dwunastym tygodniem życia są decydujące. Doświadczenia, które kociak zdobywa w tej fazie są przechowywane w mózgu i mają ogromny wpływ na życie kociaka.