KotyRasy kotów

Czym się kierować przy wyborze domku dla kota?

Czym się kierować przy wyborze domku dla kota?

Koty uwielbiają spokojne miejsca, które pozwolą im na odpoczynek lub też na obserwowanie otoczenia. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na zapewnienie pupilowi specjalnego domku. Czym warto kierować się podczas zakupów?

Piętrowy, a może parterowy – jaki domek do mieszkania?

Osoby planujące przygarnąć pod swój dach mruczącego zwierzaka kompletują wszystko dla kota, co może być potrzebne pupilowi. Oprócz karmy, kuwety i zabawek w sklepach zoologicznych, również tych działających online, jak https://zoopers.pl/, znaleźć można także inne akcesoria. Domki dla kotów zapewnią zwierzakowi nie tylko komfortowe miejsce do odpoczynku, ale również do zabawy, zwłaszcza jeśli wybierzemy konstrukcję z drapakiem czy tunelem. Takie dodatkowe elementy pozwolą wyszaleć się pupilowi, a w przypadku dwóch lub więcej kotów umożliwią pupilom gonitwy.

Wybór domku dla kota w dużej mierze zależy też od gustu właściciela. Jedni wolą minimalistyczne projekty, inni zaś bardziej dekoracyjne. Legowiska dla kota można więc wybierać również w taki sposób, aby pasowały do wystroju mieszkania.

Domki dla kotów na zimę

W przypadku kotów wychodzących można też ustawić domek na zewnątrz, aby zwierzak mógł w nim spokojnie odpocząć w chłodniejsze dni. Wówczas należy wybrać konstrukcję z ociepleniem, która zapewni odpowiednią temperaturę i uchroni mruczka przed zimnem oraz wiatrem. Wewnątrz dodatkowo warto położyć słomę, która nie nasiąka wilgocią, a jednocześnie dobrze izoluje przed chłodem.

Domek dla kotów na zimę można też zrobić samodzielnie. Najlepiej jest wykorzystać drewniane deski, które dla zapewnienia zwierzętom ciepła warto dodatkowo obić folią. Od wewnątrz należy zaś ocieplić taką budkę za pomocą styropianu. Na podłogę można położyć koc lub styropian, jednak znacznie lepiej sprawdzi się wspomniana już słoma, która nie chłonie wilgoci i zapewnia dobrą izolację termiczną. Domek należy postawić na palecie, aby odizolować go od podłoża. Jeśli tylko mamy takie możliwości, zróbmy większy daszek, dzięki czemu deszcz nie będzie padał do środka. Dobrym rozwiązaniem jest też wykonanie niewielkiego przedsionka, co zapewni kotu większy komfort. Pamiętajmy, że otwór wejściowy nie powinien być zbyt duży.

Gotowy domek dla kotów należy ustawić w spokojnym miejscu z dala od ludzi i psów, aby zapewnić dziko żyjącym zwierzakom bezpieczeństwo. Trzeba też uzyskać pozwolenie od Spółdzielni mieszkaniowej na ustawienie budki, jeśli ma ona pojawić się na jej terenie.