Koty

Czy można kąpać kota?

Czy można kąpać kota?

Sierść kota z różnych przyczyn może ulegać zabrudzeniom. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest kąpiel swojego zwierzaka? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać z najważniejszymi informacjami.

Higiena kota

Koty to zwierzęta, które słyną ze swojej nienagannej higieny. Dość często w ciągu dnia zajmują się czyszczeniem futerka, aby było w pełni czyste. Dzięki temu właściciel nie musi zajmować się higieną swojego zwierzaka. Jednak w pewnych sytuacjach kąpiel kota może się okazać niezbędna, ponieważ zwierzak nie będzie sam w stanie odpowiednio oczyścić swojej sierści. W tym przypadku należy mu pomóc.

Jak często kąpać kota?

Wiele osób zastanawia się, czy można kąpać kota? Takie działanie nie jest przeciwwskazane, jednak kąpiel powinna się odbywać wyłącznie w pewnych okolicznościach. Mycie kota przez właściciela nie powinno stać się czynnością regularną, ponieważ może zaburzyć naturalny proces samodzielnej pielęgnacji pupila. Koty doskonale dbają o swoją higienę, jeśli tylko mają taką możliwość. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat okoliczności, które im to uniemożliwiają.

Zabrudzona sierść

Kąpanie kota może się odbyć między innymi w przypadku mocnego zabrudzenia sierści przez zwierzaka. Najczęściej taka sytuacja dotyczy zwierząt, które stosunkowo sporo czasu spędzają poza domem i są narażone na liczne zabrudzenia. Jeśli futro kota będzie bardzo brudne i będzie to widoczne, to warto zastanowić się nad jego wykąpaniem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy nie wiadomo, czym dokładnie kot się pobrudził. Może to negatywnie wpływać na jego zdrowie.

Dolegliwości skórne

Kolejną przyczyną, która spowoduje konieczność wykąpania kota, jest pojawienie się dolegliwości skórnych u zwierzaka. Kot może zmagać się z licznymi problemami dermatologicznymi, które mogą mu uniemożliwić samodzielną pielęgnację. Wśród nich można na przykład wymienić grzybicę skóry, a także zakażenie pasożytami, na przykład pchłami. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji kąpiel kota może w pozytywny sposób wpłynąć na stan jego skóry, dlatego jest polecana. Oprócz tego warto dodatkowo skonsultować się z weterynarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Problemy z pielęgnacją

Problemy z pielęgnacją to kolejny powód do kąpieli swojego zwierzaka. W pewnych sytuacjach kot nie jest w stanie w odpowiedni sposób zadbać o swoją higienę. Dotyczy to przede wszystkim starszych kotów, a także zwierząt otyłych. Jeśli właściciel widzi, że kot nie radzi sobie ze swoją higieną w sposób samodzielny, to powinien mu w tym pomóc. Dzięki temu zwierzę będzie miało wyczyszczone futerko, a jego samopoczucie na pewno się poprawi.

Brak sierści

Koty niektórych ras nie mają okrywy włosowej. W tym przypadku niezbędna jest szczególna pielęgnacja. Dlatego właściciele bardzo często muszą dbać o dodatkowe zabiegi higieniczne, wśród których można wymienić właśnie regularne kąpiele. Skóra kotów bez sierści może wytwarzać zwiększone ilości sebum, dlatego powinna być w odpowiedni sposób oczyszczana. Warto o tym pamiętać.

Akcesoria do kąpieli

Do kąpieli kota warto się w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim należy zgromadzić wszelkie niezbędne akcesoria oraz przemyśleć sposób, w jaki kąpiel będzie się odbywać. Podczas kąpieli kota na pewno przydatny będzie specjalny szampon, który przeznaczony jest dla zwierząt. Należy pamiętać, że do kąpieli kotów nie powinno się używać ludzkich szamponów, ponieważ mogą one w negatywny sposób wpłynąć na stan skóry zwierzaka. Dodatkowo przyda się myjka, mata antypoślizgowa, a także szczotka, którą będzie można wyczesać kota po kąpieli. Dzięki tym akcesoriom cała kąpiel na pewno przebiegnie bez większych problemów.

Oswojenie kota

Bardzo ważnym elementem procesu kąpieli jest oswojenie swojego pupila z nowym środowiskiem, w którym będzie się odbywać kąpiel. Na początek powinno się włożyć kota do miski lub umywalki, w której będzie się odbywała kąpiel. Jednak działanie to powinno się odbyć bez użycia wody. Na początek warto zachęcić pupila do poznania nowego miejsca, ale bez zmuszania go do czegokolwiek. Pomóc może tutaj zabawa z kotem – pozwoli zwierzakowi rozluźnić się i uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli kot oswoi się z nowym środowiskiem, można rozpocząć nalewanie wody, zaczynając od najmniejszych ilości.

Sposób kąpieli

Cały proces kąpieli powinien przede wszystkim przebiegać w przyjaznej atmosferze, aby kot się nie przestraszył. Należy uwzględnić fakt, że koty są bardzo wrażliwe na wodę. Dlatego na początek wystarczy delikatne polewanie wodą oraz pocieranie myjką. Jeśli kot dobrze zareaguje na takie działania, to można wykorzystać niewielką ilość szamponu, który trzeba będzie spłukać. Po kąpieli sierść kota należy delikatnie wysuszyć ręcznikiem.