Koty

Domowe zagrożenia dla kotów

Domowe zagrożenia dla kotów

Życie z kotem może być czasami jak życie z małym dzieckiem, są one tak samo ciekawskie i chcą zbadać każdy przedmiot w domu i każdy mebel. Kiedy zostawiasz swoje zwierzę samo, nie ma nikogo, kto mógłby mieć oko na jego przygody, więc powinieneś upewnić się, że zostawiasz kota w bezpiecznym środowisku.

Uważaj na okna i drzwi

Wielu z nas lubi wietrzyć swoje pomieszczenia nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, pozostawiając otwarte okna i balkony. Stanowią one realne zagrożenie dla naszych zwierząt domowych. Ich małe główki, nawet jeśli na takie nie wyglądają, są na tyle małe, że próbują zaglądać przez balustrady naszych balkonów. Ponadto ich instynkt każe im przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny, przez które czasami wpadają w pułapkę. Może to spowodować, że wpadną w panikę i zaczną się ruszać, aby się uwolnić, co może pogorszyć ich sytuację i doprowadzić do poważnych obrażeń. Z drugiej strony, jeśli kot kot wydostanie się na zewnątrz, może go spotkać niemiła sytuacja, na przykład złośliwi sąsiedzi chcący go okaleczyć. Aby tego uniknąć, można łatwo zainstalować system ochrony okien i balkonów, który można nawet zrobić samemu, aby chronić swojego kota. Są to zazwyczaj siatki o średnicy ok. 3×3 cm, które umieszcza się w ramach okiennych lub balkonowych tak, aby kot nie mógł się wydostać, ale świeże powietrze mogło dostać się do środka.

Uważaj na artykuły gospodarstwa domowego i przybory kuchenne

Nasz dom jest pełen niebezpiecznych przedmiotów gospodarstwa domowego i urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Nie jest wskazane, aby Twój kot chodził sam po kuchni, a tym bardziej po blacie kuchennym. Nie mówiąc już o kuchenkach, piekarnikach, tosterach i nożach. Jeśli Twój kot kręci się po kuchni, rób to zawsze pod Twoim nadzorem.

Trzymaj kota z dala od środków czyszczących

Podobnie jak w przypadku dzieci: leki i środki czystości należy trzymać z dala od naszych ciekawskich pupili. Koty mają potrzebę smakowania wszystkiego i nierzadko zdarza się, że wylizują butelkę z płynem do mycia podłóg, aby dowiedzieć się, co to jest i jak smakuje, co może prowadzić do zatrucia lub poparzenia kwasem. Podczas sprzątania trzymaj zwierzę poza pokojem i wpuszczaj je z powrotem dopiero wtedy, gdy wszystko całkowicie wyschnie.

Niektóre rośliny są trujące dla kotów

W przyrodzie występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Problem w tym, że nasz kot sam nie jest w stanie stwierdzić, czy dana roślina jest trująca czy nie. Dlatego musimy być bardzo ostrożni z naszymi kwiatowymi dekoracjami i upewnić się, że nie wnosimy do domu niebezpiecznych roślin. Lista trujących roślin jest bardzo długa, dlatego zalecamy, abyś przed zakupem zapoznał się z nimi. Niektóre znane trujące rośliny to lilie, azalie, cyklameny i żonkile. Mogą być piękne, ale są niebezpieczne dla naszych zwierząt.