Koty

Zabezpieczenia balkonu dla kota – jak to zrobić?

Zabezpieczenia balkonu dla kota – jak to zrobić?

Właściwe zabezpieczenia balkonu dla kota są bardzo ważne, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila i podchodzimy do tego tematu odpowiedzialnie. Wszak koty są niezwykle ciekawskie i energiczne. Bywa, że instynkt samozachowawczy w ich przypadku przegrywa z instynktem łowcy. Jak je chronić, by nie zrobiły sobie krzywdy, a jednocześnie mogły spędzać błogi czas na balkonie?

  1. Zabezpieczenia balkonu dla kota: dlaczego należy się tym zająć?
  2. W jaki sposób zabezpieczyć balkon dla kota?
  3. Jaką siatkę wybrać, żeby kot był w pełni bezpieczny?
  4. Zabezpieczenie okien
  5. Samodzielnie czy z ekipą: jak wykonać zabezpieczenie balkonu?

Nadchodzą ciepłe wiosenne i letnie dni, a wraz z nimi czas, gdy nasze koty z jeszcze większą przyjemnością będą wychodzić na balkon i wygrzewać się w promieniach słońca. Warto pamiętać, że kot, choć z natury jest śpiochem i uwielbia się wylegiwać, lubi również polować – na ptaki, na muchy, na to, co akurat go zainteresuje. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć balkon, zanim wypuścimy na niego naszego pupila.

1. Zabezpieczenia balkonu dla kota: dlaczego należy się tym zająć?

Opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność. Wymaga racjonalnego podejścia i przewidywania wielu sytuacji, również tych, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla naszego czworonożnego przyjaciela.

Każdy miłośnik kotów wie, jak fascynujące, ale i ciekawskie są te zwierzęta. I chociaż uwielbiają godzinami wylegiwać się w cieple, potrafią też być bardzo zwinne i gibkie, co udowadniają każdego dnia, wykonując niezwykłe akrobacje. Niestety pokaz akrobacji na balkonie może skończyć się fatalnie. Dlatego tak ważne jest, by wykonać odpowiednie zabezpieczenia balkonu. Nie dajmy się zwieść doradcom, którzy mówią, że kot, niezależnie od okoliczności, zawsze spada na cztery łapy. Wystarczy chwila nieuwagi, by nasz zwierzak doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Ba, może nawet stracić życie! Zatem, jeśli nie chcemy pozostać jedynie przy uchylonych drzwiach balkonowych, zainwestujmy w zabezpieczenie balkonu – jest ono koniecznością! Bezpieczeństwo naszego zwierzaka to kwestia priorytetowa.

2. W jaki sposób zabezpieczyć balkon dla kota?

Można wymienić przynajmniej kilka metod na zabezpieczenie balkonu dla naszego pupila, jednak właściciele kotów najczęściej decydują się na zakup siatki zabezpieczającej.

Siatka zabezpieczająca to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania, w którym zamieszkują także koty. Niektórzy właściciele tych pięknych zwierząt obawiają się nieco, że siatka zabezpieczająca przyczyni się do zaburzenia estetyki balkonu. Mówiąc wprost – po prostu sprawi, że balkon będzie wyglądał brzydko. Ale bez obaw – najważniejsze jest właściwe dobranie siatki zabezpieczającej. Jeśli nam się to uda, nasz kot będzie w pełni bezpieczny, balkon nadal będzie się prezentować estetycznie, zaś siatka zabezpieczająca może się nawet przydać, jeśli chcemy posadzić dekoracyjne rośliny pnące.

3. Jaką siatkę wybrać, żeby kot był w pełni bezpieczny?

Łatwo mówić o „odpowiednim wyborze”, ale na jaką siatkę zabezpieczającą się zdecydować? Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek, jednakże nie każda z nich sprawdzi się jako zabezpieczenie balkonu dla kota. Bezpiecznym wyborem jest siatka polietylenowa o wymiarach oczek 4cm x 4cm i splocie grubości 1.5 mm. Dlaczego?

Polietylen to wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które jest wodoodporne, odporne na warunki atmosferyczne, ale też – co ważne, gdy mamy kota – odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak drapanie, czy też próby przegryzania.

Również właściciele kotów, którym zależy na estetycznym wyglądzie balkonu, będą zadowoleni z siatki polietylenowej. Posiada ona delikatny, starannie wykonany splot, jest też niemalże niewidoczna z zewnątrz.

4. Zabezpieczenie okien

Nie tylko otwieranie okien lub drzwi na pełną szerokość może być niebezpieczne dla kota. Warto uważać także, gdy jedynie uchylamy okno i robimy to wyłącznie od góry. Jeśli nasz pupil uzna, że uda mu się wydostać przez szparę, może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Kot może się zakleszczyć, połamać łapki czy też zacząć się dusić. A co, jeśli nie będzie nas wtedy w domu i nie zdążymy zareagować na czas?

Warto pomyśleć również o tym i zabezpieczyć okno siatką lub kratką, która zasłoni boczne szpary.

5. Samodzielnie czy z ekipą: jak wykonać zabezpieczenie balkonu?

Obawiasz się, że zabezpieczenie balkonu będzie dużym wydatkiem? Zastanawiasz się, czy uda Ci się samodzielnie wykonać zabezpieczenie? Oczywiście możesz skorzystać z pomocy ekipy – to gwarantuje profesjonalną jakość wykonania i pozwala zaoszczędzić czas. Wiąże się jednak również ze sporymi kosztami. Natomiast zabezpieczenie można z powodzeniem wykonać samodzielnie, jeśli balkon jest zadaszony lub zabudowany (otwarte balkony wymagają użycia bardziej wyrafinowanych metod). Wystarczy odrobina umiejętności manualnych i zakup odpowiedniej siatki. W takim przypadku zabezpieczenie balkonu dla kota wiąże się z wydatkiem rzędu dwustu lub trzystu złotych.